W dzisiejszych czasach dane są walutą i paliwem narzędzi umożliwiających sterowanie decyzjami ludzi. Byliśmy tego świadkami, gdy pozyskanie danych 50 mln użytkowników pozwoliło Cambridge Analytica wpłynąć na wynik wyborów w USA w 2016 roku.

A co by było, gdyby ktoś niepowołany i mający złe intencje wszedł w posiadanie danych dotyczących stanu zdrowia wielu osób? Strach pomyśleć. Dlatego tak ważne w aplikacjach przeznaczonych dla przedstawicieli zawodów medycznych jest bezpieczeństwo danych. Dostawcy technologii powinny mieć za cel je zapewniać - nie tylko dlatego, że wymaga tego RODO.

Dane osobowe to każda informacja, które pozwala zidentyfikować daną osobę. Te podstawowe to imię, nazwisko, numer PESEL. W przypadku prowadzenia praktyki lekarskiej mamy do czynienia z dużo szerszym zakresem pozyskiwanych od pacjenta danych. Te mówiące o stanie zdrowia zwane są danymi wrażliwymi i muszą być chronione przed nieuprawnionym dostępem.

Dane medyczne przetwarzane w systemie informatycznym podmiotu leczniczego zaliczają się do tych, które wymagają zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Oznacza to konieczność zabezpieczenia budynków oraz pomieszczeń, w których dane są przechowywane. W praktyce budynki, w których stoją serwery wyglądają jak więzienia o zaostrzonym rygorze pilnowane przez uzbrojonych strażników, a pomieszczenia serwerowni chronione są za pomocą ścisłej kontroli dostępu.

Dane pacjentów spływające z gabinetów lekarskich prowadzących dokumentację medyczną w aplikacji RSQ Doctor przechowywane są w data center firmy Beyond.pl – lidera przetwarzania danych. Jej obiekt – Data Center2 – to jedyna lokalizacja w Unii Europejskiej spełniająca najwyższy standard bezpieczeństwa Rated-4ANSI/TIA-942. Beyond.pl gwarantuje nam dwa  niezależne systemy zasilania awaryjnego, dwa typy chłodzenia (tradycyjny i adiabatyczny, czyli taki, w którym izolowany układ nie nawiązuje wymiany ciepła, lecz całość energii jest dostarczana lub odbierana z niego jako praca)oraz rozbudowaną infrastrukturę zapasową. Dzięki temu nasze środowisko IT działa bez zakłóceń a dane Twoich pacjentów są bezpieczne jak... Właściwie to można wprowadzić nowe określenie do języka polskiego: „Bezpieczny jak dane w RSQ Doctor”.

Co z nimi robimy? Wyłącznie przechowujemy zgodnie z politykami bezpieczeństwa. Produkt jest skrojony pod Ciebie i jesteś naszym klientem. Sam fakt, że to Ty opłacasz licencję sprawia, że Twój interes jest naszą pracą. Wiesz, co mówią o darmowych produktach IT? Jeśli za niego nie płacisz, tj. jeśli jest „darmowy” to Ty jesteś produktem, a dokładniej - produktem są Twoje dane i możesz mieć pewność, że to statystyki z Twojego systemu są celem. Dlaczego produkty oferowane przez instytucje państwowe warto rozważyć parokrotnie? Jest tutaj pewnego rodzaju konflikt interesów. Wgląd do Twojej dokumentacji uzyskuje wówczas ta sama instytucja, która odpowiada m. in. za przeprowadzanie kontroli w Twoim gabinecie. To trochę tak, jakby kontrola u Ciebie w pracy odbywała się 24/7 bez Ciebie na miejscu.

Dlaczego warto wybrać RSQ? Lata pracy z renomowanymi firmami medycznymi, których odpowiedzialność jest m. in. przed giełdą, sprawiły, że jesteśmy weteranami prywatności i bezpieczeństwa. Wspieramy m. in. Rehasport Clinic, tj. jedyny w Polsce akredytowany przez FIFA ośrodek medyczny z Grupy Medicover. Korzystamy z takich samych standardów bezpieczeństwa bez względu na to, kto zaufa nam ze swoimi danymi - idąc z RSQ masz zapewnioną ochronę i prywatność, na poziomie który dotychczas był zarezerwowany tylko dla największych.